Seznam | Zoznam | Google | Centrum | SZM

http://www.bestweb.szm.sk

[CNW:Counter]

 

D-Link DNS-320 ShareCenter Pulse + WD EARS

Môj známy je vášnivý hobby kameraman a teda potrebuje veľký úložný priestor na archiváciu nahrávok. Rozhodol sa teda dať si pod stromček sieťové úložné zariadenie NAS - konkrétne D-Link DNS-320 ShareCenter Pulse, ktorý bol v akcii za veľmi dobrú cenu, k tomu dokúpil 2TB disk, pričom jeden 1,5TB disk už mal.Keďže nie je až tak technicky zdatný sa takéto hardwérové záležitosti, požiadal ma či by som mu to poskladal, oživil a nastavil.

Čo je NAS ?

NAS je súborový úložný priestor pripojený do siete poskytujúci údaje klientom pripojeným v sieti.

Podľa technických možností môže byť spustený aj iný software - poskytovanie iných služieb, napr.sťahovanie dát, sieťová tlačiareň a iné.

Štandardne NAS nemá pripojenú klávesnicu, myš a ani monitor. Konfiguruje sa cez sieť, často použitím internetového prehliadača.
 

Výhody NAS

  • veľkou výhodou je centrálne úložisko dát, pričom dáta sú dostupné cez sieť z viacerých počítačov. Podľa možností sa dajú nastaviť prístupové práva k jednotlivým adresárom a súborom pre užívateľov. NAS je použiteľný či už vo firme na ukladanie firemných dát alebo v domácnosti na ukladanie fotiek, hudby a videí.

  • keďže dáta sú uložené na jednom mieste, tak z toho vyplýva aj jednoduchšie zálohovanie.

  • jednoduchší prístup k väčšiemu množstvu údajov. Väčšie množstvá dát je sice možné ukladať aj na externé pevné disky pripojiteľné napr. cezs USB port, tieto však treba pri použití pripájať. Ak ich je viac tak častejšie meniť, prehadzovať medzi počítačmi alebo multimediálnymi prehrávačmi tam kde ich treba a pod. Výhodou NAS v tomto prípade je, že NAS môže byť umiestnené kdekoľvek napr. niekde v technickej miestnosti kde nezavadzia a dáta sú dostupné cez sieť.

  • podľa prevedenia NAS sú dáta dostupné okamžite a kedykoľvek (ak rátame prevedenie s trvalým chodom 24/7). Samozrejme ak disky netreba sú uspané a teda spotreba systému je nízka.

  • možosť využiť ďalšie služby - sťahovanie dát, mailový server, tlačový server, zálohovanie klientských počítačov.

Nevýhody NAS

  • riziko straty dát pri poruche alebo zásahu bleskom. Čiže nezabudnúť zálohovať najdôležitejšie údaje. Možnosť zapojiť disku do RAIDu a tým predísť strate dát pri poruche niektorého z diskov.

  • vyššia počiatočná investícia.

  • väčšinou pomalšie ako priame pripojenie externého disku cez USB.

Popis D-Link DNS-320

(obrázok prebraný z http://www.itechnews.net/2010/12/07/d-link-sharecenter-pulse-dns-320-2-bay-network-storage-enclosure)

  • lacnejší ako jeho predchodca D-Link DNS-323

  • novší (2010) ako jeho predchodca D-Link DNS-323

  • veľmi elegantný vzhľad a malé rozmery - na druhej strane sú ale použité lesklé plasty, čiže hneď vidieť prach na ňom a všetky otlačky prstov

  • možnosť vložiť 2 pevné disky

  • možnosť použiť RAID alebo samostatné disky bez RAIDu

  • regulácia rýchlosti ventilátora podľa vnútornej teploty a teda podľa zaťaženia (ventilátor je vypnutý pri nečinnosti, alebo pri nízkej záťaži)

  • ventilátor je malý a teda aj hlučný

  • uspávanie diskov v prípade nečinnosti

  • veľa funkcií a nízku cenu

Vrchnú časť skrinky je možné otvoriť a tak sa dostať k priestoru pre vloženie diskov. Plošný spoj je na spodu skrinky. Disky sa zasunú zhora do SATA konektorov na plošnom spoji. Po spustení zariadenia musia kontrolky obidvoch diskov svietiť alebo blikať, ak nie, tak je niektorý z diskov nesprávne zasunutý.

Na prednej strane pod odklopným krytom sa nachádza USB vstup pre pripojenie Flash pamäte, tlačiarne a pod. Nie je možné pripojiť ďalší externý disk !

Na zadnej stane sa nachádza spomenutý malý ventilátor, napájací konektor, sieťový konektor a tlačítko Reset.

Ďalej budem popisovať iba spojazdnenie zdielania diskov, nebudem sa venovať ďalším službám a programom (torrenty, SSH, UPnP server - MediaTomb, zdielanie tlačiarne, nastavovanie kvót pre užívateľov a pod.).

V čom je problém

Problémom sú použité disky - konkrétne Western Digital, rada EARS a tu použité WD15EARS a WD20EARS. Jedná sa o to, že veľkosť sektorov nie je štandardných (a u menších diskov) doteraz používaných 512B ale je 4KB. Podrobné vysvetlenie tohto problému tu nebudem uvádzať, na internete je mnoho článkov o tom, stačí hľadať "Advanced Format" . (napr. tu: http://hothardware.com/Articles/WDs-1TB-Caviar-Green-w-Advanced-Format-Windows-XP-Users-Pay-Attention/ .alebo http://www.anandtech.com/show/2888/1 ). Uvedený problém z hľadiska bežného užívateľa spôsobí spomalenie práce disku pri čítaní ale hlavne pri zápise.

Vyriešenie tohto problému sa volá zarovnanie partícií. Pre WinXP je k dispozícii program WD Align. Tento však nepracuje s linuxovými partíciami, ktoré D-Link používa (EXT3). Tu je potrebné upraviť partície ručne. Tento problém sa týka aj iných NAS od iných výrobcov (viď. aj http://www.shadowandy.net/2010/12/4k-advanced-format-hard-disks-align-or-not-to-align-for-my-nas.htm)

Tento problém sa netýka iba diskov od Western Digital, podobne sú "postihnuté" aj napríklad disky Samsung SpinPoint F4 EcoGreen - 2TB a do budúcnosti sa dá predpokladať tento smer u všetkých výrobcov diskov s vyššími kapacitami.

D-Link DNS-320 pri vytváraní partícií nastaví tieto podľa veľkosti sektorov 512B. Podobne je to aj u starších WinXp. Prvá partícia začína na sektore 63. Zarovnanie partícií znamená upravenie začiatku a konca partície podľa jednoduchého princípu:

  • Partícia musí začínať na sektore deliteľnom 8 bezo zvyšku, čiže výsledok musí byť celé číslo. Čiže nie spomenutých 63, ale treba začať partíciu sektorom 64 (lebo 8*64=512B, vysvetlenie podrobne na odkazoch vyššie).

  • Koniec partície by mal byť sektor pred sektorom začiatku ďalšej partície (príklad nižšie)

Upozornenie !

Tu popisovaný postup bol aktuálny pre verziu firmware 1.0

D-link vo verzii 2.0 a vyššie zjavne upravil rozdelovanie diskov - disky sú správne zarovnané. Je to možné overiť buď nainštalovaním fun_plugu a pripojením sa na D-link cez telnet. Tiež je možné overiť zarovnanie vybratím disku z D-linku; napojením na klasický počítač a vykonaním tejto kontroly cez linux (stačí aj LiveCD; resp. pomocou unetbootin vytvoriť USB kľúč s LiveCD systémom).

Postup inštalácie D-Link DNS-320 s diskami Western Digital série EARS

1. Vloženie diskov

Ako som vyššie písal mal som k dispozícii 1,5TB disk a 2,0TB disk. Požiadavka bola získať čo najvyššiu kapacitu, takže budú nastavené ako štandardné, bez RAIDu, na každý sa bude pristupovať cez sieť samostatne (či už cez Miesta v sieti, alebo priradením označenia jednotiek, napr. R a L)

Disk označený Volume 1 je pravý (R) - tento je "hlavný", Volume 2 je ľavý (L). Počas nasledujúceho postupu ich navzájom vymením, takže keď chcem mať 2,0TB ako Volume 1 (vpravo), tak teraz ho vložím vľavo a po vykonaní určitých krokov ho presuniem vpravo.

Obidva disky sú zo série EARS, takže ich treba obidva "zarovnať". Nedá sa to spraviť v jednom kroku - čiže najprv treba zarovnať jeden a potom druhý. Dá sa zarovnávať iba ľavý - čiže Volume 2. Preto najprv zarovnám jeden disk v ľavej pozícii a potom ich prahodím a zarovnám druhý disk znovu v ľavej pozícii.

Pozície diskov na začiatku inštalácie:

R Volume 1 /dev/sda2 1,5TB /mnt/HD/HD_a2
L Volume 2 /dev/sdb2 2,0TB /mnt/HD/HD_b2

2. Počiatočná inicializácia D-linku

Pomocou dodaného CD je možné spustiť počiatočnú inicializáciu - v sprievodcovi sa nastaví prístupové heslo, IP adresa (alebo DHCP), zvolí sa štandardný režim alebo RAID a sformátujú sa disky.

Takto pripravený D-Link je funkčný, ale partície nie sú zarovnané  a preto disky trpia problémom popísaným vyššie. Preto v ďalších krokoch nasleduje zarovnanie partícií.

3. Sprístupnenie D-linku cez telnet

zdroj: http://www.shadowandy.net/2010/11/dns-320-making-fun_plug-and-old-packages-work.htm

Stiahni si tento archív, ktorý obsahuje všetko potrebné.

Súbory fun_plug, fun_plug.tgz, fun_plug.local je potrebné nakopírovať na disk Volume 1 a potom reštartovať D-link. Po naštartovaní je možné spustiť telnet cez Štart - Spustiť - telnet 192.168.x.x (kde treba vložiť IP adresu D-linku).

Po výzve “/ #”  treba zadať príkazy:

cd /mnt/HD/HD_a2

ls  (zobrazí súbory na disku, musí tu byť aj fun_plug.local)

mv fun_plug.local /ffp/etc

chmod a+x /ffp/etc/fun_plug.local

 

4. nainštalovanie inej verzie fdisku

 

zdroj: http://forums.dlink.com/index.php?topic=14484.0

 

fdisk v zariadení neumožňuje požadované úpravy - končí chybou "segmentation fault", preto ho nahradíme inou verziou.

 

Z archívu je potrebné rozbaliť súbor fdisk.bz2 (tento je ešte potrebné rozbaliť napr. pomocou programu 7-zip) na Volume 1.

 

V telnete zadať tieto príkazy:

cd /mnt/HD/HD_a2/ffp/sbin

mv fdisk fdisk.old
mv ../../fdisk .  
(pozor, bodka za medzerou)
chmod +x fdisk

Teraz treba reštartovať D-link.

5. Zastavenie služieb

Cez telnet:

smb stop (ukončí sambu, ktorá slúži na zdielanie cez sieť)

swapoff -a (odpojí odkladací oddiel)

umount -a (odpojí všetky partície, ktoré sa dajú - teda aj naše potrebné /dev/sdb)

6. Zarovanie partícií

Ako som písal vyššie dá sa zarovnať iba disk vľavo L = Volume 2 = /dev/sdb

Pomocou príkazu fdisk -lu /dev/sdb sa dá zobraziť rozdelenie ľavého disku.

Príklad nezarovnaného disku:

 / # fdisk -lu

 Disk /dev/sdb: 2000.3 GB, 2000398934016 bytes
 255 heads, 63 sectors/track, 243201 cylinders, total 3907029168 sectors
 Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
 Disk identifier: 0x1b8afecc

Device Boot   Start         End                  Blocks             Id    System
/dev/sdb1     63             1060289          530113+         82   Linux swap / Solaris
/dev/sdb2     2088450   3904983809    1951447680    83   Linux
/dev/sdb4     1060290   2088449          514080            83   Linux

Disk je rozdelený na tri oddiely:

/dev/sdb1  je swapovací - čiže odkladací

/dev/sdb2 je hlavná dátová obasť na ukladanie dát - tento oddiel je Volume2

/dev/sdb4 je pomocný pre D-link

Ani jeden oddiel nezačína sektorom, ktorý je deliteľný 8 bezo zvyšku. 63/8 = 7,88;  2088450/8 = 261 056,25 čiže ani jeden nie je zarovnaný správne.

Príklad ako by mohol vyzerať správne zarovnaný disk:

Device Boot       Start           End                   Blocks             Id     System
1   /dev/sdb1     64              1060287           530113+        82     Linux swap / Solaris
2   /dev/sdb2     2088448    3907029167     1951447680   83     Linux
4   /dev/sdb4     1060288    2088447           514080           83     Linux

Čiže štartovací sektor musí byť deliteľný ôsmymi bez zvyšku 64/8=8,00; 2088448/8=261 056,00; 1060288/8=132 536,00 (celé číslo)

Koncový sektor musí byť o jeden nižší ako začiatok ďalšej partície. POZOR, partície sú v poradí sdb1, sdb4,  sdb2 !  Čiže ak oddiel sdb4 začína sektorom 1060288, tak predchádzajúci oddiel sdb1 musí končiť 1060287.

Zároveň je možné skontrolovať: napr. sdb2  3907029167 +1 - 2088448 = 3 904 940 720,00 / 8 = 488 117 590,00 (celé číslo)

Pri nastavovaní koncového sektora hlavného odielu sdb2 treba zvoliť ponúknutý koncový sektor (napr. 3907029167), lebo napr. D-link pri pôvodom rozdelovaní disku nechal zbytočné voľné nevyužité miesto na konci disku veľkosti skoro 1GB.

Partície sa upravujú cez telnet pomocou príkazu:

 fdisk -u /dev/sdb

stlačením:

p - zobrazí partície

Úprava sdb1:

d (zmazanie partície)

1 (chceme zmazať sdb1)

n (vytvorenie novej)

p (bude primárna)

1 (číslo partície)

64 (začiatočný sektor)

1060287 (koncový sektor)

t (túto partíciu sdb1 musíme nastaviť ako swap)

1 (nastavujeme sdb1 ako swap)

82 (nastavujeme sdb1 ako swap)

p - zobrazí partície - skontrolujeme či je sdb1 tak ako potrebujeme

Úprava sdb4:

d (zmazanie partície)

4 (chceme zmazať sdb4)

n (vytvorenie novej)

p (bude primárna)

4 (číslo partície)

1060288 (začiatočný sektor)

2088447 (koncový sektor)

 

p - zobrazí partície - skontrolujeme či je sdb4 tak ako potrebujeme

 

Úprava sdb2:

d (zmazanie partície)

2 (chceme zmazať sdb2)

n (vytvorenie novej)

p (bude primárna)

2 (číslo partície)

2088448 (začiatočný sektor)

odklepnme posledný ponúknutý sektor (koncový sektor)

 

p - zobrazí partície - skontrolujeme či je disk rozdelený tak ako potrebujeme

stlačením:

w - zapíše zmeny na disk (je možné že vypíše že zmeny neboli zapísané a budú až po reštarte zariadenia).

Ak vypíše fdisk po zapísaní zmien na disk že je potrebné reštartovať D-link, čiže treba ho reštartovať a až potom je možné disky formátovať. Ak nevypíše že je potrebný reštart tak je možné disky hneď formátovať. Vždy je však lepší reštart.

6. Zapnutie swapu a formátovanie oddielov

V telnete pripravíme a povolíme swap:

mkswap /dev/sdb1

swapon /dev/sdb1

 

Sformátujeme pomocný oddiel:

mke2fs -j /dev/sdb4

 

Teraz si treba uvedomiť aký typ dát budeme ukladať na hlavný údajový oddiel Volume2 - podľa toho závisí spôsob formátovania tejto partície:

 

a, ak budeme na disk ukladať prevažne videá (napr. tu riešené ukladanie videí z kamery) resp. veľké súbory a teda menší počet súborov, tak oddiel sformátujeme príkazom:

mke2fs -j -m 0 -T largefile4 /dev/sdb2

 

b, ak budeme na disk ukladať prevažne malé súbory a veľký počet súborov (napr. archivácia dokumentov, veľkého množstva fotiek, veľké množstvo malých obrázkov, ikôn, resp. iných grafických prvkov, archivácia web stránok, mailové databázy a pod.) tak oddiel sformátujeme príkazom:

mke2fs -j -m 0 /dev/sdb2

 

Zjednodušené vysvetlenie problému:

-j určuje že sa bude jednať o žurnálovací súborový systém (výhody napr. na: http://www.petricek.cz/clanky/ext3.html)

-m 0 zakáže vyhradenie blokov rezervovaných pre roota (info napr. na: http://linux.die.net/man/8/mke2fs)

Súborový systém obsahuje takzvané inody, v ktorých sú uložené pre jednotlivé súbory prístupové práva, veľkosť súboru, časy posl. prístupu, zmien, a iné údaje. Počet týchto inodov je vytvorených pri formátovaní oddielu, neskôr ich počet nie je možné zväčšiť ! Počet inodov limituje počet súborov a adresárov na disku. To koľko ich bude vytvorených určuje prepínač -T largefile4, resp. jeho nepoužitie.

Napríklad pri sformátovaní oddielu 1,5TB disku pomocou prepínača -T largefile4 je vytvorených zhruba 357 472 inodov. Na každý súbor a adresár treba 1 inode a môže sa veľmi ľahko stať, že pri ukladaní veľkého počtu malých súborov na takto sformátovaný disk sa inody minú. Systém potom nedovolí nakopírovať na disk ďalší súbor - systém hlási, že disk je plný (pritom klasickým zobrazením zaplnenia disku zobrazí napr. obsadenie na 20%). Sformátovanie oddielu 1,5TB disku bez prepínača -T largefile4 vytvorí okolo 91,5 milióna inodov (napr. 1TB disk okolo 61 miliónov inodov). Toto umožňuje uložiť na disk veľmi veľký počet súborov , na druhej strane kontrola disku a aj jeho činnosť je pomalšia.

Veľký počet inodov negatívne ovplyvňuje rýchlosť prístupu k údajom, preto sa v prípade ukladania prevažne videí resp. iných veľkých súborov volí menší počet inodov (a teda voľba -T largefile4 pri formátovaní).

Nasledovným príkazom je možné zobraziť počet a aktuálne použitie inodov:

df -i

7. Reštart zariadenia, disk je pripravený

Web rozhranie D-linku, stále ponúka disk na formátovanie (v prípade potreby prejsť ďalej v rozhraní treba stlačiť Skip). Zaregistrovanie disku pre D-link aby ho neponúkal znovu formátovať (keďže sme ho formátovali v predchádzajúcom kroku):

v telnete:

hd_verify –w

8. Výmena diskov, zopakovanie bodov 2-7 na druhom disku

Máme zarovnaný a pripravený ľavý disk. Teraz je treba zariadenie vypnúť a disky vymeniť. Následne kroky 2 až 7 zopakovať znovu na druhom disku. Čiže zarovnaný 2,0TB disk vložíme vpravo a v ľavej pozície zarovnáme druhý disk 1,5TB.

Pozície diskov po výmene - konečný stav:

R Volume 1 /dev/sda2 2,0TB /mnt/HD/HD_a2
L Volume 2 /dev/sdb2 1,5TB /mnt/HD/HD_b2

V mojom prípade bolo rozdelenie aj druhého disku také isté až na iný posledný sektor (oddiel sdb2)- ktorý bol samozrejme menší, keďže sa v tomto prípade jedná o 1,5TB disk.

9. Odstránenie fun_plugu

zdroj: http://nas-tweaks.net/59/removing-the-fonz-fun_plug/

Na disku Volume1 je aktuálne nainštalovaný fun_plug, ktorý umožňuje prístup do D-linku cez telnet. Tento fun_plug obsahuje aj iné zaujímavé programy, ktoré však dotyčný pre ktorého D-link inštalujem nebude využívať, takže tento fun_plug potrebujem z disku Volume1 odstrániť - tým sa aj zamedzí prístup cez telnet. Zo stiahnutého archívu zo zložky "remove fun_plug" treba nakopírovať súbor do Volume1 a reštartovať D-link. Tým sa fun_plug odstráni z disku.

Keď je fun_plug nainštalovaný na disku Volume1, tak nie je možné cez web rozhranie D-linku spustiť kontrolu na tomto disku Volume1 (resp. vypíše že kontrola zlyhala). Dôvod je že systém nevie odpojiť disk lebo sa používa fun_plugom. Po jeho odinštalovaní je možné kontrolu bez problémov kedykoľvek spustiť. Po formátovaní disku systém informoval že kontrola disku sa bude automaticky spúšťať po 37 štartoch alebo 180 dňoch podľa toho čo nastane skôr.

Iné zaujímavé príkazy:

top - vyťaženie procesora a jednotlivé procesy

free - zaplnenie pamäte

df -h - zaplnenie diskov

df -i - zaplnenie diskov - zobrazenie obsadenia inodov (určujúcich počet súborov, ktoré je možné uložiť na disk)

Test rýchlosti D-Link DNS-320

Jedná sa o test po zarovnaní diskov. Žiaľ zabudol som D-link otestovať pred zarovnaním pre porovnanie.

Pre otestovanie rýchlosti som použiť jednoduchý program NAS performance tester.

Running warmup...
Running a 200MB file write on drive L: 5 times...
Iteration 1: 21,48 MB/sec
Iteration 2: 22,5 MB/sec
Iteration 3: 21,62 MB/sec
Iteration 4: 20,71 MB/sec
Iteration 5: 21,62 MB/sec
------------------------------
Average (W): 21,59 MB/sec
------------------------------

Running a 200MB file read on drive L: 5 times...
Iteration 1: 28,44 MB/sec
Iteration 2: 27,47 MB/sec
Iteration 3: 27,89 MB/sec
Iteration 4: 24,9 MB/sec
Iteration 5: 27,59 MB/sec
------------------------------
Average (R): 27,26 MB/sec
------------------------------


Running warmup...
Running a 200MB file write on drive R: 5 times...
Iteration 1: 19,48 MB/sec
Iteration 2: 21,12 MB/sec
Iteration 3: 20,13 MB/sec
Iteration 4: 19,39 MB/sec
Iteration 5: 20,68 MB/sec
------------------------------
Average (W): 20,16 MB/sec
------------------------------

Running a 200MB file read on drive R: 5 times...
Iteration 1: 25,65 MB/sec
Iteration 2: 26,07 MB/sec
Iteration 3: 26,89 MB/sec
Iteration 4: 26,83 MB/sec
Iteration 5: 26,5 MB/sec
------------------------------
Average (R): 26,39 MB/sec
------------------------------

 

Stránky s podobonou témou:

http://www.consumedconsumer.org/2010/05/upgrading-my-dns-323-to-2-x-2-tb-i.html

http://www.consumedconsumer.org/2010/06/upgrading-my-dns-323-to-2-x-2-tb-ii_08.html

http://forum.dsmg600.info/viewtopic.php?id=5468

 

26.12.2010; aktualizácia 11.8.2012

 

avir | sac | counter.cnw | SKsoft | mBank | O2 | Linux Mint | Parrotclub ]  

 www.superzoznam.sk       Získejte Firefox!